PLEN
Główna Konkurs Rys historyczny Moda damska Moda męska Modrzejewska Ciekawostki E-learning Inne
Konkurs
Laureaci
Młode talenty - rekonstrukcje
Młode talenty - inspiracje
Prezentacja prac
Reportaż z gali
Iwona Tober
Opis
O wystawie
Wystawy - galeria zdjęć
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Muzeum Historyczne w Białymstoku
Muzeum Starego Teatru w Krakowie
Historical Society of San Juan Capistrano w Kalifornii
Księga pamiątkowa
Katalog
Plakaty
Podsumowanie REKONSTRUKCJE
Poprzedni konkurs
Reportaż z gali finałowej konkursu Helena Modrzejewska – ikona stylu
Joanna Kościelniak
W reprezentacyjnej Białej Sali pałacu wilanowskiego w Warszawie 28 maja 2013 roku, galę finałową konkursu Helena Modrzejewska – ikona stylu rozpoczął... pocałunek. Pani Iwona Tober przy akompaniamencie fletu (Sylwia Lorenc) i fortepianu (Mariusz Lorenc) pięknym sopranem z a ś p i e w a ł a pocałunek – Wiedeński pocałunek – utwór skomponowany w 1886 roku przez Caroline Lowthian i dedykowany Helenie Modrzejewskiej.
Gdy przebrzmiały ostatnie akordy walca gości powitał przedstawiciel Muzeum Pałacu w Wilanowie – organizatora konkursu i fundatora nagród finansowych pan dyrektor Wiesław Malawski.
Następnie energicznie i z humorem głos zabrała pani Maria Zielińska autorka projektu Wilanów dla młodych talentów, której pasja, kreatywność, determinacja i tytaniczna praca pozwoliły konkursowi, w ramach tego projektu, nie tylko odbyć się ale również tak wspaniale zaowocować.
Nie bez wzruszenia wyraziła ogromną radość z tak wspaniałych przeszło dwuletniej pracy. Elegancko i szczegółowo podziękowała osobom współpracujących przy konkursie oraz serdecznie pogratulowała laureatom. Szczególnie gorąco przywitała specjalnego gościa gali, pana Krzysztofa Ciepłego założyciela i prezesa Helena Modjeska Society, który na potrzeby konkursu udostępnił fotografie Heleny Modrzejewskiej, dopomógł wydatnie w zorganizowaniu w listopadzie 2013 roku w Stanach Zjednoczonych wystawy pokonkursowej ale przede wszystkim obdarował po królewsku pięcioro uczestników konkursu zapraszając ich do Kalifornii i pokrywając koszty podróży i pobytu.
Po żywiołowym wystąpieniu pani Marii Zielińskiej, pani Sylwia Majewska dowcipnie i z wdziękiem prowadząca galę, przedstawiła członków jury konkursu.
Następnie pani Ewa Orlińska-Mianowska podzieliła się krótką refleksją na temat prac inspirowanych strojami Modrzejewskiej po czym nastąpiła najbardziej wyczekiwana chwila – rozdanie nagród...
Panie Maria Zielińska, Elżbieta Litwiniak oraz pan dyrektor Wiesław Malawski wręczyli wzruszonym laureatom nagrody i wyróżnienia w kategorii inspiracje:
  • nagrodę specjalną za ubiór inspirowany kostiumem do roli tytułowej w Barbarze Radziwiłłównie Alojzego Felińskiego – Klaudia Nikiel 18-letnia uczennica Bielskiej Szkoły Przemysłowej w Bielsku-Białej. Laureatka tegorocznego Ogólnopolskiego Konkursu dla Młodych Projektantów Mała Pętelka w Poznaniu, za awangardową kolekcję Hart of Rock. Zakwalifikowana do finału XIII Międzynarodowego Konkursu dla Projektantów i Entuzjastów Mody Off Fashion w Kielcach.
  • wyróżnienie za ubiór inspirowany kostiumem do roli tytułowej w Barbarze Radziwiłłównie Alojzego Felińskiego – Justyna Helena Lasota 19-letnia uczennica Zespołu Szkół Odzieżowych, Fryzjerskich i Kosmetycznych w Warszawie.
  • III nagrodę za ubiór inspirowany kostiumem do roli tytułowej w Barbarze Radziwiłłównie Alojzego Felińskiego – Daria Woszczatyńska 23-letnia studentka ostatniego roku wydziału Wzornictwa na kierunku projektowanie ubioru i biżuterii w Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania w Łodzi. Obecnie pracuje nad kolekcją dyplomową w Pracowni Projektowania Ubioru Scenicznego.
  • II nagrodę za ubiór inspirowany prywatną suknią – krynoliną Heleny Modrzejewskiej – Iga Sylwestrzak – 24-letnia studentka z Bielska-Białej.
  • I nagrodę za ubiór inspirowany prywatną suknią – tiurniurą Heleny Modrzejewskiej 28 – letnia Klaudyna Kukuła z Łodzi.
Rekonstrukcje to kategoria konkursu wymagająca od uczestników nie tylko zręcznych palców i wyobraźni ale także ogromnej wiedzy o modzie czasów Modrzejewskiej, kulturze i sztuce tamtego okresu oraz iście benedyktyńskiej pracowitości i dokładności. Laureaci tej arcytrudnej kategorii sprostali zadaniu w najwyższym stopniu.
Przed rozdaniem nagród pani Ewa Orlińska-Mianowska opowiedziała o tajnikach sztuki rekonstrukcji stroju kładąc akcent na znaczenie bielizny w ogólnym wyglądzie ubioru.
A oto laureaci w kategorii rekonstrukcje:
  • wyróżnienie za replikę kostiumu do roli Kleopatry w Antoniuszu i Kleopatrze Williama Szekspira – Agnieszka Kaszuba-Chojnacka 28-letnia pasjonatka projektowania i kostiumografii z Międzynarodowej Szkoły Kostiumografii i Projektowania Ubioru w Warszawie. W 2011 roku w pierwszym konkursie w ramach projektu Wilanów dla młodych talentów zdobyła I nagrodę w kategorii rekonstrukcje stroju rokokowego.
  • III nagroda za replikę kostiumu do roli tytułowej w Dalili Octave’a Feuilleta (tiurniura) – Marek Ziętek 17-letni uczeń Zespołu Szkół Odzieżowych, Fryzjerskich i Kosmetycznych w Warszawie.
  • II nagroda za replikę kostiumu do roli tytułowej w Magdzie Hermanna Sudermanna (suknia secesyjna) – Paweł Androsiuk 17-letni pasjonat mody z Białegostoku. Zdobywa wiedzę praktyczną i teoretyczną uczestnicząc w stażach i projektach modowych, biorąc udział w licznych konkursach i tworząc projekty według własnych pomysłów. Inspiruje się teatrem i historią sztuki.
  • I nagroda za replikę kostiumu do roli Kamili w Damie kameliowej Aleksandra Dumasa-syna (suknia princeska) – Anna Franczyk 26-letnia adeptka Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru w Krakowie.
Następnie pan Krzysztof Ciepły podziękował szarmancko organizatorom konkursu oraz nie szczędził słów uznania dla niezwykle wysokiego poziomu prac wykonanych przez laureatów.
Oficjalnie zaprosił do Stanów Zjednoczonych laureatów konkursu w kategorii rekonstrukcje; Annę Franczyk, Pawła Androsiuka, Marka Ziętka oraz dodatkowo Agnieszkę Kaszubę – Chojnacką i Blankę Kozłowską autorkę repliki kostiumu do roli Julii w Romeo i Julii Williama Szekspira.
Dzięki tej podróży młodzi twórcy będą mieli niepowtarzalną okazję do zaprezentowania amerykańskiej publiczności swoich prac, promocji talentu, zdobycia wielu doświadczeń i przeżycia niezapomnianych chwil. Będą gośćmi gali San Juan Capistrano Historical Society gdzie po Warszawie i Krakowie będzie eksponowana wystawa pokonkursowa.
Uhonorowano również osoby – poza laureatami – których prace znalazły się na wystawie pokonkursowej a także podziękowano nauczycielom, opiekunom, rodzicom, którzy wspierali, zachęcali, dopingowali oraz służyli wszechstronną pomocą uczestnikom konkursu.
Atrakcyjnym punktem programu gali był pokaz etiudy filmowej Madame Helena uzdolnionej, młodej reżyserki pani Barbary Szewczyk. Jak zaznaczyła autorka, przesłaniem filmu jest podkreślenie wagi kostiumu dla kreacji aktorskiej, wszak sama Helena Modrzejewska niezwykle o to dbała współtworząc, projektując a nawet w początkach kariery wykonując własnoręcznie stroje sceniczne.
Pani Barbara Szewczyk nie tylko zrealizowała interesujący film ale również niosła nieocenioną pomoc przy realizacji konkursu. Jest pomysłodawczynią tematu konkursu, wyszukała archiwalne fotografie, poczyniła szczegółowe opisy i rysunki na stronę internetową projektu oraz pozyskała do współpracy pana Krzysztofa Ciepłego.
Po oficjalnych uroczystościach goście gali zostali zaproszeni na zwiedzenie wystawy pokonkursowej Helena Modrzejewska – ikona stylu, Od dystansu do pokusy ciekawie zaaranżowanej w Galerii Portretu Polskiego XIX wieku wilanowskiego pałacu.
Wystawa będzie trwała do końca września 2013 roku następnie będą mogli nacieszyć nią oko mieszkańcy Krakowa a później powędruje, jak jej patronka, za ocean.
Wystawie towarzyszy pięknie i bogato wydany katalog. Zawiera szereg interesujących artykułów zarówno na temat Heleny Modrzejewskiej jak i mody jej współczesnej, a także omówienie nagrodzonych prac. Niewątpliwym atutem wydawnictwa są fotografie autorstwa pani Olgi Skoczylas. Artystka z dużym talentem ukazała piękno prezentowanych ubiorów oraz wydobyła urodę detalu.
Uroczystą galę zakończono smakowicie. Goście zostali uraczeni wykwintnymi daniami kuchni staropolskiej, na które zapraszał – odziany w malowniczy sarmacki kontusz – wybitny specjalista w tej dziedzinie pan Jerzy Poznański, skutecznie kusząc wyborną galantyną z tradycyjnych polskich ryb – karpia i sandacza w towarzystwie sosu cytrynowego oraz zaskakującą wyrafinowanym smakiem tartą cebulową.
Autorka zdjęć z gali finałowej: Agnieszka Indyk (Muzeum Pałac w Wilanowie)
© Muzeum Pałac w Wilanowie 2011. Wszelkie prawa zastrzeżone.
stat