PLEN
Główna Konkurs Rys historyczny Moda damska Moda męska Modrzejewska Ciekawostki E-learning Inne
Konkurs
Laureaci
Młode talenty - rekonstrukcje
Młode talenty - inspiracje
Prezentacja prac
Reportaż z gali
Iwona Tober
Opis
O wystawie
Wystawy - galeria zdjęć
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Muzeum Historyczne w Białymstoku
Muzeum Starego Teatru w Krakowie
Historical Society of San Juan Capistrano w Kalifornii
Księga pamiątkowa
Katalog
Plakaty
Podsumowanie REKONSTRUKCJE
Poprzedni konkurs
Poprzedni konkurs
Poprzedni konkurs w programie Wilanów dla młodych talentów.
Po raz pierwszy w historii Muzeum Pałacu w Wilanowie, prezentowane były prace młodych projektantów mody i mistrzów sztuki krawieckiej – uczestników ogólnopolskiego programu Wilanów dla młodych talentów, którego integralną częścią był konkurs na ubiór rokokowy. Przebiegał on w dwóch kategoriach: "Rekonstrukcje" i "Inspiracje". Efektem konkursu była wystawa Powab rokokowej mody, na której w kategorii „Rekonstrukcje” można było podziwiać zachwycające suknie noszone przez najsłynniejszą piękność epoki, markizę de Pompadour, oraz suknię dworską królowej Francji Marii Antoniny. Ponadto można było zobaczyć ubiory męskie, zarówno francuskie, jak i polskie, a wśród nich wykwintny, haftowany szustokor i repliki polskich ubiorów narodowych - prawdziwe perełki rekonstrukcji bezpośrednio cytowane z oryginalnych obiektów. Kategoria „Inspiracje” – to był fajerwerk młodości, świeżości pomysłów, kolorów i fantazji.
Obejrzyj film Wilanów dla młodych talentów:
- reportaż, 6 min 22 sek
Reportaż z gali finałowej konkursu oraz wystawy przedstawia genezę konkursu, sylwetki zwycięzców oraz ich niezwykłe prace.
Obejrzyj film W gotowalni modnej damy:
- fabularny film edukacyjny, 3 min 39 sek
Jak ubierała się dama w osiemnastym wieku? Ile warstw stroju musiała na sobie dźwigać? Poranna toaleta rokokowej damy trwała kilka godzin, kobieta zamykała się w klatce ze sztywnego gorsetu i stelażu bezlitośnie modelującego jej sylwetkę. Film przedstawia kolejne etapy porannych przygotowań, jednocześnie delikatnie podglądając nastroje i relacje między damą a pokojówką...
Obejrzyj film Zza uchylonych drzwi:
- reportaż z sesji fotograficznej, 1 min 25 sek
Teledyskowy montaż pod klasyczną muzykę XVIII wieku oddaje ducha rokokowej mody – jej elegancję, wyrafinowanie i dekoracyjność. Reportaż dokumentuje pracę fotografa, modelek i stylistów w zabytkowych wnętrzach pałacowych.
© Muzeum Pałac w Wilanowie 2011. Wszelkie prawa zastrzeżone.
stat