PLEN
Główna Konkurs Rys historyczny Moda damska Moda męska Modrzejewska Ciekawostki E-learning Inne
Konkurs
Laureaci
Młode talenty - rekonstrukcje
Młode talenty - inspiracje
Prezentacja prac
Reportaż z gali
Iwona Tober
Opis
O wystawie
Wystawy - galeria zdjęć
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Muzeum Historyczne w Białymstoku
Muzeum Starego Teatru w Krakowie
Historical Society of San Juan Capistrano w Kalifornii
Księga pamiątkowa
Katalog
Plakaty
Podsumowanie REKONSTRUKCJE
Poprzedni konkurs
HELENA MODRZEJEWSKA – IKONA STYLU
Od dystansu do pokusy
Poznawanie przeszłości jest jak fascynująca podróż, której słupami milowymi są wielkie wydarzenia historyczne, wybitni ludzie zmieniający losy świata, ale smakiem są rzeczy na pozór błahe, drugorzędne – obyczaje, kuchnia, stroje. Historia oglądana od podszewki jest nam bliższa, często ciekawsza, dotykalna, zrozumiała, wtedy bardziej czujemy się jej częścią.
Uczestnicy projektu Wilanów dla młodych talentów wyruszyli w świat mody drugiej połowy XIX i początków XX wieku. Jak w każdej wyprawie badawczej, tu również potrzebny był przewodnik. Takim cicerone stała się dla nich wielka aktorka dwóch kontynentów, transatlantyk talentu – Helena Modrzejewska, kobieta elegancka, z wielkim wyczuciem podążająca za modą. Była sławna, podziwiana i jak każda gwiazda – podglądana i naśladowana. Była żywym żurnalem mody. Do teatru chodzono nie tylko podziwiać jej grę aktorską, ale również aby zobaczyć, jaki krój sukni jest najmodniejszy i co się nosi w danym sezonie. Scena teatralna stawała się mimo woli wybiegiem pokazu mody. W tamtym czasie kostiumy teatralne projektowano na bazie modnych wówczas strojów. Do repertuaru historycznego Modrzejewska modyfikowała je odpowiednimi dodatkami. I tak aktorkę można było zobaczyć w tej samej sukni zarówno na scenie, jak i prywatnie, na salonach czy na ślubie syna.
Tak jak talent aktorski Heleny Modrzejewskiej był najwyższej klasy, tak i jej stroje były najprzedniejsze. Aktorka zamawiała kreacje u najlepszych krawców. Nie naśladowała niewolniczo mody, jej suknie zawsze były en vogue, ale nadawała im indywidualny, oryginalny rys, dostosowując je do sylwetki i osobowości. Z niezwykłym smakiem i wyczuciem stylu umiała podkreślić strojem walory swojej figury.
Dlatego w wędrówce po świecie mody drugiej połowy XIX wieku towarzyszy nam właśnie ona – Helena Modrzejewska. Pojawia się jako młoda dziewczyna w ogromnej krynolinie, potem jako młoda dama w sukni z turniurą, następnie jako cudowna, powabna i kwitnąca kobieta w obcisłej princesce, by mignąć znów w nielubianej turniurze i odejść ku pełni kobiecej dojrzałości w zmysłowej secesyjnej sukni. Tak więc ruszajmy i my w tę fascynującą podróż, która zarówno od autorki, jak i uczestników konkursu wymagała twórczej pasji i wielkiej determinacji w dążeniu do celu, cech jakże charakterystycznych dla naszej Wspaniałej Przewodniczki. Heleno, prowadź!
Na wystawie zobaczymy odtworzone z niezwykłą pieczołowitością i talentem repliki kostiumów i prywatnych ubiorów Heleny Modrzejewskiej na podstawie zachowanych fotografii artystki. Są to nie tylko wspaniałe suknie ale również niezbędna do nich bielizna, bogactwo dodatków – repliki biżuterii, butów, koronek, aplikacji, naszyć z pereł. Modele różniące się krojem i detalami pozwolą odgadnąć z jakiego okresu życia wielkiej aktorki pochodzą a jednocześnie prześledzić zmieniające się trendy w modzie drugiej połowy XIX wieku i początku XX.
Podziwiać również będziemy niezwykłą kreatywność młodych projektantów oglądając stroje zainspirowane ubiorami artystki. Zobaczymy różne style i podejścia do mody – od projektów eleganckich i wieczorowych przez całkowicie racjonalne, codzienne aż do eksperymentalnych.
© Muzeum Pałac w Wilanowie 2011. Wszelkie prawa zastrzeżone.
stat