PLEN
Główna Konkurs Rys historyczny Moda damska Moda męska Modrzejewska Ciekawostki E-learning Inne
Główna
O programie
Regulamin
Kontakt
Partnerzy i Sponsorzy
Wykłady i warsztaty
Warsztaty mody i krawiectwa XIX w.
Nowości
Muzeum Pałac w Wilanowie zaprasza uczniów, studentów i absolwentów uczelni artystycznych i szkół projektowania ubioru, którzy nie przekroczyli 30. roku życia, a także tych wszystkich, których pasją jest rekonstrukcja ubiorów historycznych oraz projektowanie ubiorów, do udziału w nowym programie z cyklu Wilanów dla młodych talentów, którego integralną część stanowi konkurs.
Celem programu jest przypomnienie postaci Heleny Modrzejewskiej – legendarnej polsko-amerykańskiej gwiazdy teatru i jednej z najpiękniejszych kobiet epoki, ikony mody czasów, w których żyła – oraz odkrycie i wypromowanie młodych talentów. Zadanie konkursowe będzie bowiem polegało na uszyciu repliki ubioru prywatnego lub scenicznego Heleny Modrzejewskiej, albo na stworzeniu własnej kreacji, inspirowanej strojami aktorki.
Przy realizacji projektu współpracujemy z Helena Modjeska Society, którego prezesem jest pan Krzysztof Ciepły – kolekcjoner pamiątek po wielkiej aktorce. Wraz z nim planujemy pokazać laureatów i ich prace także w amerykańskich miastach, związanych z tą wybitną artystką.
Na stronie internetowej konkursu uczestnicy będą mogli dokładnie zapoznać się z historią życia i twórczości Heleny Modrzejewskiej, a przede wszystkim z jej garderobą. Zamieszczone na stronie szczegółowe opisy, archiwalne fotografie, rysunki strojów oraz ich wykroje pomogą uczestnikom jak najwierniej odtworzyć kostium sceniczny lub prywatny aktorki, a także pozwolą im pogłębić wiedzę na temat damskiej mody drugiej połowy XIX wieku. Ponadto przez cały czas trwania programu będą się odbywały warsztaty, wykłady i konsultacje dla jego uczestników.
Pragniemy nadmienić, że choć w Polsce odbywa się wiele konkursów modowych, to żaden z nich ani nie zapewnia uczestnikom bazy edukacyjnej, ani też nie jest nastawiony na rekonstrukcję ubioru historycznego. Muzeum Pałacu w Wilanowie jest tu szczytnym wyjątkiem. W ramach swojej działalności edukacyjnej stara się chociaż w skromnym stopniu wypełnić brak w naszym kraju szkół dla rekonstruktorów, organizując tego typu konkursy.
Zapraszamy na stronę www.konkursmoda.wilanow-palac.pl, gdzie można się zapoznać z pełną dokumentacją programu Wilanów dla młodych talentów, zrealizowanego w Muzeum Pałacu w Wilanowie w roku 2010/2011.
© Muzeum Pałac w Wilanowie 2011. Wszelkie prawa zastrzeżone.
stat